Wybór domu opieki - trudna sprawa

Kiedy przychodzi ten czas, kiedy bliska nam osoba nie powinna już mieszkać sama, kiedy ze względu na swój stan zdrowia, bez względu na wiek nie radzi sobie z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności, ale także kiedy stwierdzi "już dość prania, gotowania, zakupów, sprzątania, teraz jest czas na zasłużony odpoczynek, czas udać się na dłuższe wczasy, żeby wszystko wokoło było kupione, sprzątnięte, posiłek podany" - jest to ważny i często trudny moment w życiu zarówno osoby, która ma się przeprowadzić oraz w nie mniejszym stopniu dla jej rodziny.

Ośrodków oferujących opiekę jest dużo. Począwszy od tych najtańszych, często niestety działających poza prawem, w których warunki pobytu i opieka są adekwatne do ceny, aż do tych najbardziej luksusowych, najdroższych, oferujących bardzo szeroki wachlarz usług dodatkowych, piękne wnętrza, atrakcyjne lokalizacje, sale kinowe, spa i wiele innych udogodnień. Niemalże każdy może znaleźć coś dla siebie. I właśnie dlatego, że oferta jest tak zróżnicowana warto poświęcić trochę uwagi i czasu na wybranie miejsca odpowiedniego dla osoby bliskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą co najmniej kilku ośrodków. Pierwszym źródłem informacji może być internet, ważne jest też żeby pojechać, zobaczyć jak to wygląda na miejscu, porozmawiać z personelem, obejrzeć pokoje, spróbować wyczuć atmosferę miejsca. Istotne jest też zapoznanie się z treścią umowy regulującą pobyt, sposobem rozliczeń ewentualnych leków czy pieluch, cenami różnych usług dodatkowych tych wymienionych jak i tych czasem przemilczanych, sposobie rozliczenia umowy po zakończeniu pobytu. Rzadko kiedy w życiu jest tak, że to co najtańsze jest najlepsze. Tym bardziej jeżeli chodzi o właściwe zaopiekowanie się i stworzenie godnych, komfortowych, przyjemnych warunków pobytu dla mamy, taty, babci, dziadka, cioci, wujka czy innej osoby nam bliskiej.